Педагогічна скарбничка

Тема: Українські народні казки.
Матеріал до уроку: «Вухатий сміливець», «Зайчикові хатинка».
Мета: поглибити знання учнів про казку як вид усної народної творчості;
формувати навички свідомого виразного читання, особистісного спілкування і спілкування у групах;
удосконалювати вміння характеризувати дійових осіб, читати за особами, визначати головну думку казки;
розвивати пам'ять, увагу, уміння висловлювати оцінні судження,
збагачувати активний словниковий запас учнів;
виховувати інтерес до читання, бережливе ставлення до тварин.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: виставка книг, збірки творів «Найкраще позакласне читання для учнів 2 класу», ілюстрацій до казок, маски звірів, загадки, кросворд.
Форма проведення: інтерактивне спілкування.
Методи і прийоми: «Мозкова атака», методика «Кущ», «Передбачення», «Який ти?», групова робота.
Хід уроку:
Дзвоник пролунав веселий, Дружно всіх він кличе в клас.
І цікаве на уроці
Пропоную я для вас.
 Станьте струнко, схаменіться, Один одному всміхніться, Приготуйте без мороки
Все, що треба для уроку. Підготовлено — дзвінок - Починається урок.

2)     Актуалізація опорних знань. А як вона називається?
       Що ви очікуєте від уроку?
       Дітки, а ви любите подорожувати?
       Я пропоную вам вирушити сьогодні до однієї чудової країни. Ви згодні?
       А як вона називається?
А про те, як вона називається допоможе нам дізнатися цей кросворд. Відгадавши загадки, ми визначимо назву цієї країни.
V.   На городі виростала, сили набиралась, а потім достигла, великою стала?
(Ріпка)
VI.               Де ж усі поділись звірі? У якій такій квартирі?
Дуже тихо - невеличка ця квартира...
(рукавичка).
VII.            Довгі вуха, куций хвіст, невеличкий сам на зріст.
(Зайчик)
VIII.         Хто вигнав Козу-Дерезу із зайчикової хатки?
(Рак)
IX.                Дивний звірок, круглий, мов клубок, голки стирчать, спробуй узять.
(їжак)
(Перед ознайомленням з темою уроку пропоную передбачення за загадками і ключовим словом)

Сьогодні у нас — незвичайний урок! У казку ми зробимо це один крок.
А з казкою ми зустрічались не раз!
І знову вона завітала у клас.
Прочитаємо хором тему нашого уроку: «Українські народні казки». Давайте визначимо для себе завдання уроку:
               Знати:
      зміст казки;
      цікаву інформацію.
Вміти:
      читати казку;
      складати запитання.
Цінувати:
      час;
      допомогу друзів.
-         Що таке казка?
-     Як казка прийшла до нас?
-     Які є казки?
-     Хто автор народних казок?
(Допомагає встановити рівень власного знання, до якого можна додати щось нове, доповнити)
Казка - це розповідний народнопоетичний або писемно- літературний твір про вигадані події та вигаданих осіб, іноді за участю фантастичних сил.
(«Тематичний словник школяра», К.С. Прищепа, В.Г. Лук'яненко, с. 62)
Казка - дивний і мудрий порадник. Це вона дає перше уявлення про добро і зло, правду і неправду, чесність, справедливість.
Рослини і тварини в казках уміють розмовляти і робити все те, що і люди. В них трапляються чарівні пригоди, живуть незвичайні речі, діють чаклуни і чародії.
Казка народилась у сиву давнину. Бабусі розповідали своїм онукам казки, які колись почули в дитинстві. Онуки підросли, стали дорослими і розповіли ці казки вже своїм дітям та онукам. Ці казки виникли раніше, ніж люди навчились писати. Тому їх не записували, а переказували один одному. При переказуванні ці казки змінювались. їх автори забувалися за давністю. Казка ставала народною.
Так з'явились і живуть серед нас народні казки. У кожного народу вони свої: в українського - українські, у білоруського - білоруські, у російського - російські.
Розрізняють казки про тварин, чарівні та соціально-побутові.
Крім народних казок є ще й літературні, авторські казки, створені письменниками.
       А ви любите казки?
       Чим вони вам подобаються?
       Яка твоя улюблена казка?
       Хто твій улюблений герой?
VII.           колективний розгляд виставлених книжок;
VIII.        добір і групування книжок за темою заняття;
IX.               аналіз виділених книжок за зовнішніми ознаками та бібліографічними покажчиками.
(Формування бібліографічної компетентності, розвиток вміння самостійно вибирати книгу).
V. Читання та обговорення казок.Словникова робота
    Про кого може йти мова у казці?
       Що ви знаєте про зайця?
а) Читання казки вчителем.
б) Словникова робота:
відважно                                           вловлюють
боягуз                                                найслабкіші
удвічі                                                 причаївся
в)Бесіда за змістом казки.
     Як зайці захищаються від ворогів?
   Хто є найстрашнішим ворогом для зайця?
   Як мчить заєць?
   Які в нього задні лапи?
     Як заєць бачить?
   Як його називають?
   Яка головна думка казки?
г)Розгляд ілюстрацій до казки.
Назви тварин пишуться на чистому папері та пришпилюються по периметру класної кімнати (лисичка, зайчик, півень, ведмідь).
Діти вибирають тварину, яка найбільше відповідає їх типу,
характеру і збираються біля вибраного аркуша паперу.
Кожна група пише на ньому характерні риси, які пов'язують їх з обраною твариною.
Потім пояснюють свої думки, свій вибір. (Використовується для того, щоб заохотити учнів спілкуватися одне з одним, встановити довірливі стосунки між ними, поділитися в групи для роботи над  казкою).
4. Робота над казкою «Зайчикові хатинка».
а) Читання казки вчителем.
б) Словникова робота:
             крижана                                          захлюпав
             водою                                              клишоногий
             стекла                                              рюмсає    
             гірко плаче вухань                         красень
в) Читання казки учнями самостійно.
Завдання:
1 група - скласти порівняльну характеристику лисиці й зайця (методика «Кущ»).
2 група - скласти порівняльну характеристику ведмедя і півня.
3 група - дати відповіді на запитання (с. 45 у підручнику).
4 група - прочитати казку за особами.
(Розвивається вміння зосереджуватись на головному, відновлювати в пам'яті прочитане, змальовувати описані в творі події).
Презентація роботи в групах.
Ось і закінчилась наша подорож до країни народних казок.
-             Чи справдились ваші очікування?
-         Що сподобалось?
-         Що здивувало?
-         Що зацікавило?
-         Що не сподобалось?
Діти, я дуже рада, що всі ви любите казки. Адже читаючи їх, ви стаєте добрішими, мудрішими, сильнішими, милосерднішими.
Недаремно кажуть: «Казка маленька, а роздуму в ній багато». А вам, діти, я хочу побажати: читайте, читайте і читайте! Хай не буде у вас жодного дня, аби ви не прочитали хоча б однієї сторінки нової книги. Тоді ви будете освіченими, вихованими, добрими людьми.
Вже багато ми казок, друзі, прочитали,
Про любов, красу і дружбу ми з казок дізнались.  
Бо виховують казки добро, повагу, ласку.
І дорослі, і малі люблять гарну казку.
                      Казка - це чарівний світ, мудрості криниця,
                      Хай живе мільйони літ і не замулиться,
                      Хай навчає люд завжди, як по правді жити,
                      Щиру дружбу берегти, рідний край любити.

             
Тема «Казка вчить, як на світі жить»
(узагальнюючий урок по темі «Казки народів світу»)
Мета: -  систематизувати знання учнів про вивчені казки, узагальнити 
               поняття  про структуру та види казок;
              - удосконалювати техніку читання, навички переказу, рольове       
               читання;
             -  розвивати творчі здібності дітей, мовлення, мислення, уміння                
               аналізувати, порівнювати, узагальнювати;
              - прищеплювати зацікавленість до усної народної творчості, читання
                казок народів світу.
              - виховувати доброзичливе ставлення одне до одного, прагнення до добра і справедливості.
Обладнання:      - проектор;
                            - завдання для роботи в парах;
                            -  уривки казок для групової роботи;
                            -  маски для інсценізації казок;
                            - виставка книжок (казки);
                            - поштова скринька.
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань
Хід уроку
Організація уроку      
Продзвенів уже дзвінок.
Починається урок.
У подорож підемо.
В країну казок потрапимо.
Слухай, думай, спостерігай,
Казку нашу відгадай.
 Мовленнєва розминка
Зарядка для язичка
Де ж наш пустун-язичок?
Ліг на бочок і мовчок.
А ми зараз його розбудимо!
Поплямкаємо губами!
— Поклацаємо зубами (щоб міцніші були)!
— Посичали гускою: с-с-с.
— Подзижчали комариком: дз-дз-дз.
— Пошуміли вітерцем: ш-ш-ш.
— Подирчали трактором: др-др-др.
Розчитування.
     АЧН ОЧН УЧН ИЧН ІЧН ЯЧН ЮЧН
ЧНА ЧНО ЧНУ ЧНИ ЧНІ ЧНЯ ЧНЮ
НЧА НЧО НЧУ НЧИ НЧІ НЧЯ НЧЮ
Гра « Блискавка»
     Вправи на миттєве сприймання слів.
Учні читають слова записані на картках.
Повідомлення теми уроку
Фрагменти народних казок і музика «В гостях у казки»
               Зустріч з казкою  - це свято.
               Не було б її у нас,
               Ми б не знали так багато
               Про новий і давній час.

-         Сьогодні на уроці ми будемо подорожувати по казках, які вже вам відомі і подивимось, чи добре ви запам’ятали назви і який народ склав  казку, героїв, сюжети.
«Асоціативний кущ»
Дібрати слова-асоціації  до слова КАЗКА
Актуалізація знань
Поетична хвилинка (складання вірша)
 Люблять діти всі … (казки)
 Їх читають … (залюбки)
 Вони про все …(розповідають)
Казки нас … …. (мудрості навчають)
За схемою додати відповіді:
-         Які бувають казки? (літературні та народні).
-         Чим відрізняється казка від іншого жанру літератури? (герої тварини, рослини вміють розмовляти, відбуваються перетворення, чаклунство тощо)
-         Хто може бути героєм казки? (люди, тварини, рослини,чаклуни)
-         Що завжди перемагає в казці? (добро)
-         Закінчіть прислів’я: Скоро казка мовиться, та не скоро діло … (робиться). Пояснити прислів’я.
Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу
І. Робота над загадками.
- Завдання з поштової скриньки: відгадати назви українських народних казок.
Сидить півник на печі
Їсть смачненькі калачі.
Ось лисичка прибігає,
Півника мерщій хапає.
Біжить півень рятувати,
В лиса півника забрати.
(Котик і півник)
Я — бичок-беремлячок,
Солом’яний у мене бочок.
Із соломи дід зробив,
Бік смолою засмолив.
(Солом’яний бичок)
На городі виростала,
Сили набирала,
Непомітно, дуже швидко,
Великою стала.
(Ріпка)
На сметані замісили,
На вікні охолодили,
Круглий бік, скок - скок —
Покотився…
(Колобок)
-         А хто ж автор цих казок? (український народ)
ІІ. Знайди пару
 Предметні малюнки  треба з’єднати  з казкою:
Шматок золота                                      «Король та дівчина»
Гніздо                                                      «Жбан меду»
Горобець                                                 «Сорочаче гніздо»
Дівчина                                                    «Лисичка-сестричка»
Мед                                                          «Горобець та билина»
Лисичка                                                   «Міньба»
Робота в парах
Дібрати 4-5 означень, які характеризують героїв.

    
ІІІ.  Фізкультхвилинка (ритмічна)
ІV. Групова робота. (нагадати правила роботи в групах)
-         В конвертах уривки казок, але з помилками. Завдання: знайти по підручнику уривок і виправити помилку.
·       Це було тоді, коли вовк і лисиця жили разом у мирі й злагоді (слово «дружбі» замінено на слово «мирі»)
·       Побачивши, що дівчина й справді дуже мудра, король вирішив одружитися з нею.( слово «розумна» замінено на слово «мудра»)
·       Дівчина подумала трохи, вийшла на кухню і попросила в кухарки два сита. ( слово «кухаря» замінено на слово «кухарка»)
·       Ну,добре,голубчику, що хоч сам вернувся! Ходімо в хату обідати. (слово «вечеряти» замінено на слово «обідати»)
·       Іди, козо, билину рвати, бо не хоче билина поколихати горобця - доброго молодця.(слово «гризти» замінено на слово «рвати»)
V. Театральний конкурс «Кращий актор» (інсценізація казки «Колобок»)
 - І знову завдання: відгадати кросворд, назвати казку.
1. Що посадив дід?
2. Чим віддячив крамар діда з казки «Міньба»?
3. На кого образився горобець в казці «Горобець і …»?

4. З якої казки Круть і Верть?
5. Хто зробив Колобка?
6. Чим дід  обмазав бичка?
7. «Професія»  павука?
VІ. Гра на увагу « Обведи і прочитай»
АЛЕШРСИЦБМНІФХ
ЛДВНУОМАЯЬБСЖЩ
ДЩНЕУПРОЛІУФМСЯ
ЖЄЛВАОНУЙЗТИМЮ
ЮБЛПАДНКЦФЯСИЬБ
ТИЧСВКГШЕЩОЛДЖЮ
СМИТДХЦЙФВАІРОЛЖ
ЮБМЬСЧЯРОЛДАПВАП
Завдання:
В першій строчці обвести букву М
В другій строчці обвести букву О
В третій строчці обвести букву Л
В четвертій строчці обвести букву О
В п’ятій строчці обведи букву Д
В шостій строчці обведи букву Е
В сьомій строчці обведи букву Ц
В восьмій строчці обведи букву Ь
Прочитай слово: МОЛОДЕЦЬ
Підсумок уроку
-         Чи сподобався вам урок? Що найбільше?
-         Подивіться на виставку книг. Серед них є  вже знайомі вам казки і ті, про які ви ще не чули. Ви можете взяти їх і прочитати, нехай вони вас вчать бути добрішими до людей і до друзів.
-         Ви гарно попрацювали і на згадку про цей урок ви отримуєте подарунок (веселі  смайлики).
Домашнє завдання      Намалювати ілюстрацію до казки.





Тема. Узагальнення знань учнів про написання ненаголошених (е) та (и) в корені слова.
Мета:
      Навчальна – Закріплювати знання учнів про написання ненаголошених голосних (е) та (и )в корені слова.
      Розвивальна – Розвивати мовленнєві уміння,увагу, пам'ять; навички самостійної роботи.
      Виховна – Виховувати зацікавлення рідним словом, любов до природи.
Тип  уроку: Урок закріплення набутих знань,умінь та навичок.
Матеріали та обладнання:презентація Microsoft PowerPoint,
телевізор, індивідуальні картки, комп’ютер, малюнок берези з комплектом листочків, листочки з оцінками
Хід уроку

І. Організація класу. (слайд 1)(1хв)

Наш урок цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
Повернімося обличчям до гостей
І лагідно промовим: «Добрий день!»

Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім другім класі
Діти – простоМо-ло-дці!

ІІ. Оголошення теми імети уроку  та очікуваних  результатів.(3хв)
1.  Інтерактивна вправа «Очікування результату»
Що ви очікуєте від уроку? Подумайте і закінчіть речення.
«Від уроку я очікую…»
«Наш урок буде….»
«На уроці ми будемо..»
2. Повідомлення теми і завдань уроку. (слайд 2)
(Для переходу до наступного слайду натискаємо керуючу кнопку переходу)
-         На уроці ми продовжимо працювати з ненаголошеними голосними [е] та [и], будемо удосконалювати вміння  визначати, яку букву«е» чи «и» потрібно писати.
ІІІ. Актуалізація опорних знань(слайд 3)(3 хв)(Для переходу до наступного слайду натискаємо керуючу кнопку переходу)
1.    Перевірка домашнього завдання.
-         Але перед тим, як приступити до роботи, перевіримо домашнє завдання.
(Для перевірки домашнього завдання натискаємо на сонечку,з'являються односкладові слова,(слайд  3)
потім двоскладові. Далі натискаємо на керуючу кнопку переходу до наступного слайду і з'являються поступово 3-сладові та 4-складові слова).(слайд 4)
(Спираючись на мультимедійний супровід, діти перевіряють, чи вірно вони виконали завдання вправи.)
(Для переходу до наступного слайду натискаємо керуючу кнопку переходу)
ІV. Мотивація навчальної діяльності.(слайд 5)(2хв)
-         Скажіть,будь-ласка, яка пора року завітала до нас?
-         Які зміни відбулися в природі?
(відповіді дітей)
-         На уроці ми з вами вирушимо на весняну галявину для відпочинку.
(Поступово на екрані з'являється дерево.) (слайд 5.1)
-          Погляньте, яка берізка тут стоїть.Вона чомусь невесела, зажурена. Як ви гадаєте,чому? (Відповіді дітей.)
-         Мені здається,що вона сумує тому, що на ній не ростуть листочки.  Я вам пропоную допомогти берізці. А щоб листочки виросли, нам потрібно виконати завдання.
(Оцінювання роботи учнів відбувається на протязі уроку у вигляді балів, записаних на березових листочках.)
-         Оцінки за виконання завдань ви також будете отримувати на березових листочках. 

V. Основна частина(24хв)
(Вчитель натискає ліву кнопку мишки ( ЛКМ)на березі після чого на екрані з'являється завдання)
1.    Хвилинка каліграфії. (слайд 5.2)
-         І ось ми бачимо вже перше завдання. Давайте з вами пригадаємо, як правильно писати букву «ел» та поєднувати її з іншими буквами
(Поступово на екрані з'являються букви та буквосполучення)
Л л ли ис ст оч чо ок
(Вчитель прописує на дошці, а діти - в зошитах)
-   А чи помітили ви, яке слово сховалося  у буквосполученнях? (листочок). Давайте доберемо до нього спільнокореневі слова.
(Діти усно добирають  спільнокореневі слова)(листяне,листопад…).
- Молодці діти, ви справились із цим завданням. І погляньте, що відбулося з берізкою?
(Вчитель натискає ЛКМ на сонечку.)
- На ній з'явилися перші листочки.(слайд 5.3)

2.    Колективна робота з деформованим реченням.  (слайд 6)
(Для переходу до наступного слайду натискаємо керуючу кнопку переходу)
- І вона стала трішки веселішою. Я пропоную вам виконати наступне завдання, яке вже чекає на нас.

(Вчитель натискає ЛКМ  на березі і на екрані з'являються завдання та слова з речення )
Ось погляньте, подув вітерець і всі слова в реченні переплутались. Нам потрібно відтворити речення і правильно його записати.
(Діти складають речення. )
-         А давайте подивимось, яке було речення спочатку.
(Вчитель  натискаємо ЛКМ на сонечку і на екрані утворюється речення)
(Один учень записує речення на дошці, інші – в зошити.)
Береза вкрилася зеленими листочками.
- Яке речення за метою висловлювання?(Розповідне)
- Підкресліть головні слова в реченні підмет і присудок.
- Перевіримо, чи вірно ми визначили головні члени речення.
(Вчитель натискає ЛКМ  на слові  «Береза» і на екрані «підкреслюються» підмет та присудок.)
- І з цим завданням ми впорались.
(вчитель натискає керуючу кнопку переходу)
3. Зорова  хвилинка відпочинку.  (слайд 7)(2хв)
-         Молодці, малята! Гарно ви попрацювали,
         Відпочити час настав.
-         Наша красуня пропонує нам трішки відпочити.
Сядьте зручно, і слідкуйте за  фігурами, які рухатимуться  на екрані.
(Вчитель натискає ЛКМ  на березі і на екрані починається гімнастика для очей.) Після закінчення вправи вчитель закриває відео і натискає ЛКМ керуючу переходу до наступного слайду.)
4.    Робота з підручником с.68,впр.158.(слайд 8)
Ось ви трішки відпочили і я готові приступити до виконання завдання.
- Ми з вами вже знаємо, що з настанням весни прокидається природа. А про кого піде мова далі, ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.
По діброві він блукає,
Мед, малинку там шукає,
А прийде зима – в барліг
Він заляже на нічліг.
В сні сопітиме малятко,
Волохате …… (Ведмежатко)
(Вчитель натискає ЛКМ  на березі і на екрані з'являється завдання)( слайд 8.1)
Знайдіть на ст.68,вправу 158.
-  Прочитайте текст.
- Прочитайте завдання.
- Які виділені слова потрібно виписати?  (Ведмедика, скрипаля, заведеш).
- Які букви ви вставили? Які слова з тексту вам допомогли?
- Написання якого слова потрібно перевіряти за словником? (ведмедика).
- Яке правило нам також допомагає визначити, яку букву потрібно вставити?
(Декілька учнів розповідають правило.)(Вчитель натискає ЛКМ  на сонечку  і на екрані з'являється правило)(слайд 8.2)
- Всіразом давайте повторимо правило.
(Вчитель натискає ЛКМ керуючу кнопку переходу до наступного слайду.)(Слайд 9.)
(На березі  «випливають» листочки.)
5.Зоровий диктант.(Слайд 10)
(Вчитель натискає ЛКМ керуючу кнопку переходу до наступного слайду.)
-         Візьміть ручки і запишіть у зошити «Зоровий диктант». Будьте уважні. Спочатку читаємо та запам'ятовуємо речення, потім записуємо  і в кінціперевіряємо.
(Учні  уважно дивляться на екран, запам'ятовують  речення,пишуть  а потім перевіряють  написане.)
(Вчитель натискає ЛКМ на сові  для переходу  до наступного слайду. (слайд 11)
6.Фізкультхвилинка  (слайд  12)(2 хв)
(Вчитель натискає ЛКМ на сові  для переходу  до наступного слайду.
Веселі деревцята
Прийшли нас розважати.
Запрошують діток
До себе на танок.
(Вчитель натискає ЛКМ керуючу кнопку переходу до наступного слайду.)
7. Робота з підручником с.68,впр.159.
- Ось ми знову відпочили, працювати є в нас сили.
- І для нас готове вже наступне завдання.
(Вчитель натискає ЛКМ  на березі і на екрані з'являється завдання.)(слайд  13)
-  Знайдітьна ст.68 вправу 159.
- Прочитайте слова, чітко вимовляючи початковий склад (Один учень читає слова).
- Прочитайте завдання.
- Що  потрібно зробити у вправі?
(Вчитель натискає ЛКМ  на тексті, на екрані з'являється завдання)(слайд  13.1)
(Списати слова за алфавітом,вставляючи пропущені букви та позначити наголос.)
(Вчитель натискає ЛКМ керуючу кнопку переходу до наступного слайду.) (Слайд14)
- А які слова потрібно записати допоможуть знайомі, які поспішають вам на допомогу – Маша та Знайка.
(Вчитель натискає ЛКМ на Маші і з'являються слова для дівчаток, на Знайку – для хлопчиків. )
Дівчатка записують слова, які знаходяться біля Маші,хлопчики – біля Знайки.
(Діти самостійно виконують завдання.)
-         Давайте перевіримо, чи вірно ви записали слова, вставили букви та позначили наголос.(Слайд15)
(Вчитель натискає ЛКМ керуючу кнопку переходу до наступного слайду. Натиснувши 
на Маші, перевіряють роботу дівчатка, на Знайкові – хлопчики.)
(Перевірку виконують самостійно, дивлячись
на слайд презентації).
(Вчитель натискає ЛКМ  на сонечку на деревіз'являються листочки. )
 8. Робота з індивідуальними картками.(слайд 16)(Вчитель натискає ЛКМ керуючу кнопку переходу до наступного слайду.)
І ось ми підійшли до останнього завдання, яке ви будите виконувати самостійно.
(Вчитель натискає ЛКМ  на березі і на екрані з'являється завдання)
- На цю роботу вам дається 3 хвилини. По  закінченню часу ви обмінюєтесь картками з сусідом по парті і виконуєте взаємоперевірку.
- У вас на партах лежать картки. Вам необхідно згадати правило, дібрати перевірне слово, визначити, яку літеру пропущено, а вже потім  написати її. Бажаю успіхів!






 В...рба

Л…сти
Кр…ло
В…сло
Д…тина
В...рба
Л…сти
Кр…ло
В…сло
Д…тина
   (Перед кожним учнем лежать розгорнуті картки з надрукованими словами на місцях крапок потрібно записати букву та позначити наголос. Для перевірки картку потрібно закрити  і на зворотній стороні звірити літери)
(Після взаємоперевірки вчитель натискає ЛКМ на сонечку.)
VІ. Рефлексія (2 хв)
-         Що вам найбільше сподобалось?
-         Як перевірити, яку букву е чи и потрібно писати?
(Відповіді дітей)
- Тепер коли прилетить вітерець, дерево зашелестить листочками і розповість, які розумні діти в нашому класі.
(Вчитель натискає ЛКМ керуючу кнопку переходу до наступного слайду.)
                                                                   (слайд 17)
VІІ. Домашнє завдання.(1 хв)
(Вчитель натискає ЛКМ керуючу кнопку переходу до наступного слайду.)(слайд 18)
С.67,Впр.161
- Прочитати і відгадати загадку. Записати дні
тижня. Підкреслити букви е, и, що позначають голосні звуки в  ненаголошених складах.



Тема. Слово. Лексичне значення слова. Тлумачний словник
Мета: уточнювати уявлення дітей про слово, як мовну одиницю; ознайомити їх із лексичним значенням слова; вчити розрізняти види слів (слова – назви предметів, ознак та дій); виховувати інтерес до вивчення рідної мови.
Хід уроку
                      I.            Організаційний момент
Знову лунає шкільний наш дзвінок,
Кличе усіх на звичайний урок.
Зручніше сідаємо,
Урок рідної мови розпочинаємо.
       II.            Мотивація навчальної діяльності
   1.    Вправа «Мікрофон»
-         Яким має бути наш урок?
-         А якими ви маєте бути на уроці?
-         Цікаво, а чого кожен з вас чекає від уроку? Перед вами є кольорові олівці.  Хто сподівається отримати нові знання – підніме червоний, якщо чекаєте цікавого спілкування – зелений, хто прагне отримати гарну оцінку – синій, а хто не визначився – підніме чорний.
-         Мені приємно, що більшість очікують здобути нові знання. Сподіваюся на вашу активність і уважність.
Дзвенить струмочком рідна мова
Усі слова знайомі в ній,
Але писати кожне слово
У мові правильно зумій.
-         Ми продовжуємо розкривати таємниці рідної мови. Сьогодні розпочинаємо вивчення нового розділу. Відгадавши загадки, прочитаємо його назву.


С
О
Н
И
Ц
Е
Б
Д
Ж
І
Л
К



Д
О
Щ


В
І
Т
Е
Р
Т
О
Р
Т











  1.    Як рушає мандрувати,
  Треба з ліжечок вставати,
  Як іде за обрій спати, -
  Час малятам спочивати.

  2.    Серед літа біля липки
  Виграють сопілки, скрипки.
  Це не скрипки, не сопілки,
  То медок збирають …бджілки.

  3.    Хтось відкрив на небі душ
  Повно на землі калюж
  І на нас водиця ллється,
  Як це явище зоветься?

  4.    Рукавом махнув –
  Дерева нагнув.

  5.    До дітей на кожне свято
  Просить в гості завітати,
  Бо солодкий і смачний,
  Здогадались, хто такий?

-         Як ви вважаєте, що ми будемо вивчати в цьому розділі?
       III.            Оголошення теми і мети уроку
1.    Робота в зошитах
1.1         Запис дати.
1.2          Каліграфічна хвилинка.
Св сл сз слово
       IV.            Вивчення нового матеріалу
1.    Робота за підручником
Виконання вправи 1 у зошитах.
1.1.             Робота за вправою 1.
-         Що можемо сказати про ці слова.
-         Чи однакова кількість букв і звуків?
-         На яке питання відповідають ці слова?
Отже, слово виконує дію.
-         Порівняйте кількість букв і звуків у цих словах.
-         На яке питання вони відповідають?
Отже, слово має такі ознаки.
Воно – радісне, мудре, горде.
2.    Слово вчителя.
Мова складається зі слів. Без слів немає мови. Отже, слово – це мовна одиниця. Чим більшою кількістю слів володіє людина, тим багатша її мова, тим точніше і яскравіше вона може висловити свої думки.
-        Сукупність слів мови – це лексика.
-        Лексикологія – наука про слова. Це ми забігаємо у 5-ий клас, а сьогодні ми говоримо
-        просто про слова.
3.    Робота за підручником.
3.1Читання правила з підручника
-         Чи згідні ви з тим, що слово парта – це назва предмета, слово нова – її ознака, слово – стоїть – дія. Отже, лексичне значення слова – це його зміст, це те, що означає слово.
3.2Вправа 3.
3.3Запис у зошит слів помилка, предмет.
                  V.            Фізкультхвилинка


      VI.            Робота за темою уроку
1.    Слово вчителя
-        Більшість слів мови зібрано у спеціальних книгах – словниках.  Вам відомі орфографічні словники. Для чого вони? (відповіді дітей). А для того, щоб дізнатися, що означає те чи інше слово, тобто лексичне значення слова, нам потрібний інший словник – тлумачний, що в перекладі означає «колекція слів».
2.    Опрацювання правила «Запам’ятайте!» (ст.61)
-         Який словник пояснює значення слів?
-         Про значення яких слів ви довідались?
-         Скільки значень має слово саджанець?
-         Скільки значень має слова серпанок?
Отже, у нашій мові є слова, що мають одне або кілька значень, тобто однозначні та багатозначні.
3.    Вірш «Дивні слова»
Є такі слова на світі,
Схожі як близнята-діти.
Слово чуєш, а не знаєш,
Що це слово означає.
Якщо ж хочеш зміст узнати,
Треба речення складати.
4.    Багата наша мова
4.1 Вправа 2 (усно)
-         Скільки слів у сучасній українській мові?
-         Що робить мова?
-         Подивіться на малюнок, що це?
-         Складіть речення із словом мова.
Розвивайся, звеселяйся, моя рідна мово.
Мова – найцінніший скарб людства.
      VII.            Домашнє завдання
Ст.61 (глечик), вивчити правило, ст.60
      VIII.            Підсумок уроку. Рефлексія
-         Що нового ви довідалися на уроці?
-         Лексичне значення слова – це…
-         Як називається словник, що пояснює лексичне значення слів?
ü Гра «Кольорові слова» (Реагуємо кольором олівця)
Літо, осінь, вогонь, річка, кульбаба, сум, радість, щастя, калина, ангел, Кощей, добро, зло.
- Кожне з цих слів має своє значення.
Вони різні: красиві, ніжні, приємні, інші – холодні і черстві. На щастя добрих і лагідних слів набагато більше.
Творіть добро, розказуйте про нього теплими словами. Чи справді слова теплі?

Ні, це переносне значення слова, про яке ми поговоримо на наступному уроці.

Немає коментарів:

Дописати коментар